Co to utaite?

Czyli słów objaśnień kilka.

Dosłownie tłumacząc „utaite” oznacza po japońsku  „piosenkarz”. Ale nie są to byle jacy tam piosenkarze, bowiem są ściśle powiązani z vocaloidami poprzez coverowanie ich piosenek. No cóż, teoretycznie postawione pytanie w tytule właśnie zostało wyjaśnione. Ale… utaite to wbrew wszystkiemu ciekawy temat o którym można naprawdę sporo powiedzieć jeżeli tylko się odrobinę zagłębimy. Utaite oczywiście nie istnieją na scenie nad wyraz długo bowiem najpierw musiały powstać vocaloidy, zdobyć popularność i dopiero potem fani zaczęli coverować ich piosenki a więc utaite goszczą na scenie maksymalnie około trzynaście lat choć jestem raczej skłonna stwierdzić, że dziesięć bądź nawet mniej. No niestety, ale dojść do tego kiedy pojawił się pierwszy utaite jest chyba niemożliwe. Kariera tych ludzi zaczyna się od Nico Nico Douga [pojedynczy utaite mają konta na yt ale jest to rzadkość], strony gdzie zamieszczają swoje covery a  jeżeli chcą to również swoje autorskie utwory. Główną bazą coverów jak mówiłam są vocaloidy, ale można u utaite znaleźć również piosenki z anime czy gier. Wykonanie owego covera oczywiście zależy od wykonawcy. Czasem jest to po prostu odśpiewanie piosenki, czasem w jakiś sposób zmienienie jej a i nie raz parodiowanie. Z resztą jak to bywa z coverami na całym świecie. Czymś odrobinę innym jest jednak NicoNico Chorus – utwory vocaloidów wykonywane przez kilku utaite. Czasem są to duety a czasem naprawdę wiele osób. Często współpracujące ze sobą utaite otrzymują wspólną nazwę która na ogół jest zlepkiem ich nicków. Ciekawostką jest, że przy niektórych utworach utaite potrafią się zebrać w sto osób… co wbrew wszystkiemu wcale źle nie brzmi! Dla przykładu:

Wotamin
To co jeszcze łączy utaite z vocaloidami to mangowy wizerunek. Każdy utaite posiada postać za którą się kryje i to czy pozwoli poznać swoją prawdziwą twarz czy też nie zależy już tylko od niego. Jedną z najbardziej fascynujących rzeczy jest tutaj fakt, że wśród utaite często występuje ryouseirui [japońskie określenie osób potrafiących się posługiwać głosami obu płci] i Trap Singiers [tłumaczone jest to jako umiejętność osiągania tonów przeciwnej płci] co całkowicie utrudnia odkrycie prawdziwej tożsamości utaite. Zwroty te są podawane oddzielnie aczkolwiek dla mnie to właściwie jedno i to samo. xP Tak więc znów nawija nam się temat bezpłciowości i androgeniczności. Są to terminy chyba nierozłączne z Japonią. Powróćmy jednak do właściwego tematu. Do tej pory wynika, że utaite to użytkownicy NND którzy po prostu z grubsza mówiąc są fanami vocaloidów ale moi drodzy, to zupełnie nie tak. :D Jeżeli jest się dobrym utaite to można naprawdę się wybić i stać się gwiazdą. Koncerty, wydawanie własnych płyt, współpraca z kompozytorami vocaloidów – to wszystko stoi otworem dla utaite. Świetnym przykładem jest tutaj Piko który zaczynał będąc utaite a obecnie jest powszechnie znanym popowym wykonawcą u którego gra Takuya z An Cafe, a nawet otrzymał swojego własnego vocaloida któremu podłożył głos. Oczywiście, to jak potoczy się kariera zależy do wielu czynników jak i również sporo utaite woli pozostać przy swojej aminowości i mangowej postaci, nawet jeżeli tworzą własne utwory i wydają albumy. Jednak mimo nie ujawniania swojej prawdziwej tożsamości utaite nie są w żaden sposób niedostępni, wręcz przeciwnie. Prowadzą blogi, mają konta na różnych stronach społecznościowych, przeprowadzają namahousou [transmisja na żywo na NicoNico Live, oczywiście na ogół obraz to jakieś ciemne tło aby nie zdradzać swojego wyglądu]. Świat utaite, czyli inaczej uttatemita [z jap. „spróbowałem zaśpiewać” a dokładna regułka brzmi mniej więcej tak - nurt na i z NND zajmujący się coverowaniem vocaloidów, chodź nie tylko. – Nazwa ta wzięła się od tego, że uttatemita jest nazwą kategorii na NND pod którą należy umieszczać covery] jak widać jest barwny, interesujący, inspirujący ale także odrobinę skomplikowany. Często, gdy będziecie mówić o utaite zapewne od czasu do czasu spotkacie się z różnymi dziwnymi nazwami a wtedy nie zostaje nic innego jak odwiedzić Utaite Wiki gdzie wszystkie terminy są ładnie wyjaśnione.
Moja przygoda z utaite zaczęła się od 96neko, która jest jedną z bardziej znanych utaite a obecnie przeżywam fascynację Glutamine, Tightson'em i Amatsuki.
                                                    "Outer Science" w wykonaniu Amatsuki
                       "Remote Control" w wykonaniu Glutamine [chodź można też mówić Gurutamin]
                                 Zdecydowanie najlepsza część piosenki zaczyna się od 03:17 :D   
                                              "Bye Bye Sayonara" w wykonaniu 96neko
                                                "Rolling Girl" w wykonaniu Tightson'a
Ale utaite jest naprawdę wielu, bardzo różnych i każdy z pewnością odnajdzie tam swojego ulubieńca/ulubienicę więc zachęcam do zgłębienia ich światka ponieważ… po prostu warto. 


Brak komentarzy: